Asgari ücrete dev Temmuz zammı, çalışanlar bayram edecek

Asgari ücret için beklenen Temmuz zammı büyük oranda netleşti, peki çalışanlar ne kadar zam alacaklar? Asgari ücretle çalışanlar Temmuz ayını bekliyorlar. Çünkü asgari ücret için yeni bir zam gündeme gelmiş durumda.

Aslında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücret için yeni bir zam olmayacağını söylemişti. Fakat enflasyon söz verilen seviyelerde tutulamadı.

Mayıs ayında enflasyonun zirve yapması ve yılın ikinci yarısında düşüşe geçmesi bekleniyor. Fakat bu durum mevcut asgari ücretin büyük oranda erimesine sebep oldu.

Bilindiği üzere asgari ücret 17.002 TL olmuştu. Fakat bu ücret ilk 4 ayda 4.000 TL eridi. Bu erime Temmuz ayında yeni bir zammın da yolunu açmış oldu.

Aslında genel kanı yakın gelecekte bir seçim olmayacağı için asgari ücrete de ara zam gelmeyeceği yönündeydi. Lakin şartlar tam tersini gösteriyor.

Şu anda Temmuz ayında emekli ve memurların zam alması zaten kesinleşmiş durumda. Hatta memurlar enflasyon farkı ile birlikte yüzde 20 civarında bir zam alacaklar.

Emeklilerin de benzer oranda bir zam alması bekleniyor. Hatta üzerine belli bir tutarda seyyanen zam gelmesi de söz konusu. Peki ya asgari ücret?

Emekli ve memurlara zam geleceği için asgari ücrete zam gelmesi de kaçınılmaz bir hal aldı.

Kulislerle konuşulanlara göre Temmuz ayında asgari ücrete de enflasyon oranında bir zam gerçekleşecek.

Yeni zamla birlikte asgari ücretin 20.000 TL’yi geçmesi hatta 20.404 TL dolaylarına çıkması bekleniyor.

Muhtemelen asgari ücrete gelecek olan zam ile ilgili tüm detaylar önümüzdeki Haziran ayında netleşecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x